logo

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy – wniosek PIT-WZ do 16 kwietnia.

Wiele osób ma trudność w sporządzaniu samemu rocznego zeznania podatkowego PIT.

 

Obecnie pojawia się możliwość skorzystania z pomocy Urzędu Skarbowego, który może wyręczyć podatnika i pomóc mu w rozliczeniu. Z możliwości tej mogą skorzystać podatnicy, pracujący na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Aby takie rozliczenie stało się możliwe podatnik musi do dnia 16 kwietnia tego roku złożyć odpowiedni wniosek PIT-WZ, który stanowi prośbę, aby Urząd Skarbowy sam rozliczył podatnika na podstawie informacji, znajdujące się w Urzędzie Skarbowym.

 

Informacje PIT-11 i PIT-8C dotyczące uzyskiwanych dochodów są przesyłane przez podatników od Urzędu Skarbowego do końca stycznia. W związku z tym urzędy skarbowe posiadają wystarczające informacje, aby samemu rozliczyć część podatników.

 

Z możliwości tej mogą skorzystać obecnie osoby:

  • zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
  • emeryci i renciści,
  • osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem.

 

W wypełnionym wniosku podajemy również takie informacje jak: ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjne czy też inne ulgi, jak również możliwość odpisania 1 procent podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

 

Wniosek PIT-WZ musi być wysłany elektronicznie przez portal Ministerstwa Finansów lub przez system informatyczny niektórych banków.

Wypełnienie deklaracji podatkowej przez Urząd Skarbowy posiada wiele zalet. Przede wszystkim minimalizuje możliwość popełnienia błędów w zeznaniu podatkowym czy też błędów rachunkowych. Tego typu rozliczenie podatkowe jest szybsze niż wykonanie rozliczenia samemu.

 

Nie każdy jednak może skorzystać z tej możliwości. Istnieją podatnicy, którzy nie mogą poprosić urzędu skarbowego o wypełnienie deklaracji podatkowej za nich. Podatnicy, którzy uzyskują dochody z zagranicy lub z umowy najmu lub uzyskują inne dochody, będą musieli samodzielnie wypełnić PIT.