logo

Kary dla nieuczciwych przedsiębiorców.

Każdy kraj, któremu zależy na rozwoju gospodarczym i dobrym funkcjonowaniu sfery publicznej, stara się odprowadzać do kasy publicznej jak najwięcej pieniędzy.
I wcale tu nie chodzi o wprowadzenie dodatkowych podatków, ale przede wszystkim dobrą ściągalność tych, które już mamy. Tak jest w przypadku podatku VAT. W ostatnich latach nie było z tym dobrze. Część tak potrzebnego podatku nie wpływała do kasy państwowej.
Na szczęście to się zmieniło i można zaobserwować postęp w tej sprawie. Ściągalność podatku jest większa, a przedsiębiorcy coraz skrupulatniej starają się prawidłowo rozliczać z należnych podatków.
Biura rachunkowe pilnują, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Ministerstwo Sprawiedliwości pracowało w ostatnim czasie nad nowymi rozwiązaniami prawnymi dla osób, które wyłudzają VAT lub wystawiają fikcyjne faktury. Uznano, że jednym z najbardziej restrykcyjnych rozwiązań będzie kara więzienia. Oszuści, którzy wyłudzają VAT mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat.
Oczywiście ta najwyższa kara nie będzie dotyczyła wszystkich i za wszystkie wyłudzenia.

 

W Kodeksie Karnym pojawiła się nowa kategoria przestępstw:

podrabianie i przerabianie faktur w celu nadania im autentyczności oraz wystawianie faktur fikcyjnych.

 

I tak, jeśli przedsiębiorca wystawi fałszywą fakturę albo będzie usiłował ją podrobić, a wartość jej nie przekroczy pięciu milionów, to takie przestępstwo będzie zagrożone karą więzienia od 5 do piętnastu lat. Jeśli wartość fałszywych faktur przekroczy kwotę 20 milionów, wtedy sprawca będzie się musiał liczyć z karą nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Na baczności musi się więc mieć obsługa księgowa, która takie faktury może poświadczyć. Kary za popełnienie przestępstw tego typu są dość wysokie, ale intencją prawodawcy był aspekt odstraszający.
Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wiele nieprawidłowości, które zubożyły skarb państwa o wiele miliardów złotych. W poszukiwaniu skutecznych środków sięgnięto więc i po Kodeks Karny.
Złagodzenie kary będzie możliwe, jeśli sprawca ujawni wszystkie okoliczności procederu i wskaże współwinnych.