Plany uruchomienia własnego biznesu często rozbijają się o niechęć, którą wywołuje przekonanie o niezliczonej liczbie formalności oraz długotrwałym i żmudnym procesie rejestracji. W ten sposób wiele osób ogranicza swoją kreatywność i przesuwa marzenia o własnym biznesie w bliżej nieokreśloną przyszłość. Warto jednak najpierw sprawdzić, co należy faktycznie zrobić, aby uruchomić własną firmę. Przedstawiamy pierwsze kroki na drodze do swojego biznesu.

KROK 1

Wybór formy działalności prawnej. Jest to pierwsze, co należy rozważyć, gdy pomysł na działalność mają Państwo gotowy. Przedsiębiorstwo może mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki prawa handlowego, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

KROK 2

Wybór formy opodatkowania. Wpływ na tę decyzję w dużej mierze ma rodzaj działalności. Istotne znaczenie przy wyborze formy opodatkowania ma wysokość planowanych przychodów, dostępne ulgi podatkowe. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na jedną z czterech form, a mianowicie: PIT, CIT, ryczałt od przychodów, karta podatkowa. Na tym etapie można także zastanowić się nad wyborem biura rachunkowego, co przenosi obowiązki na firmę zewnętrzną, a Państwa zwalnia z konieczności tworzenia nowego stanowiska bądź działu oraz inwestowania w jego zaopatrzenie techniczne.

KROK 3

Rejestracja firmy. Jest to czynność konieczna, która poświadcza istnienie Państwa biznesu Najpopularniejszą formą rejestracji jest złożenie wniosku CEIDG-1. Istnieje możliwość wypełnienia go internetowo lub tradycyjnie – w wersji papierowej. Warto mieć na uwadze, że wypełnienie i złożenie tego wniosku jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, nadaniem bądź wskazaniem numeru NIP, oświadczeniem wyboru formy opodatkowania, zgłoszeniem bądź zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Wypełniony wniosek należy złożyć do właściwego urzędy gminy. W przypadku wniosku złożonego elektronicznie istnieje możliwość uzyskania jego potwierdzenia w każdym urzędzie gminy.

KROK 4

Zgłoszenie do ZUS. We wniosku rejestracji firmy CEIDG-1 zostaje tylko zaznaczona informacja o tym, że powstała nowa firma. Jednak konieczne jest, aby Państwo osobiście udali się do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musi nastąpić bowiem zgłoszenie ubezpieczonego obowiązkowym ubezpieczeniem rentowym, emerytalnym, zdrowotnym. Na czynność tę mają Państwo 7 dni od momentu założenia działalności.

KROK 5

Podatek VAT. W przypadku, gdy planują Państwo zostać podatnikiem podatku VAT konieczne jest wypełnienie odpowiedniego druku, czyli VAT-R. Wniosek CEIDG – przekazywany do Urzędu Skarbowego – nie zawiera wniosku rejestracyjnego do VAT.

KROK 6

Założenie konta firmowego. We wniosku rejestracji CEIDG znajduje się pole do wypełnienia, dotyczące podania numeru konta bankowego. Należy podać prywatne konto, ponieważ konto firmowe można założyć dopiero po zarejestrowaniu firmy. Dopiero po rejestracji można założyć konto firmowe w banku i wówczas należy dokonać zmian wpisu CEIDG we właściwym urzędzie. Przy wyborze oferty bankowej należy mieć na uwadze: jaka jest wysokość opłat za prowadzenie rachunku i dokonywanie przelewów, jaki jest koszt wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach, jaka jest dostępność sieci bankomatów, jaka jest liczba placówek i ich lokalizacja.

KROK 7

Przygotowanie pieczątki firmowej. Nie jest to obowiązek przedsiębiorcy. Nie istnieją też regulacje prawne nakładające na przedsiębiorców wymóg jej posiadania. Jeśli jednak rozważają Państwo jej przygotowanie, to warto zdecydować się na to wraz z uruchomieniem działalności. Ponadto niektórzy kontrahenci mogą wymagać postawienia pieczątki firmowej na dokumentacji biznesowej celem uwiarygodnienia dokumentu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na każdego przedsiębiorcę w Polsce nałożony jest obowiązek ewidencjonowania finansów. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności mogą wystąpić różne wymagania w zakresie prowadzenia księgowości. Przy zakładaniu firmy warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego. Outsourcing jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm. Biuro Rachunkowe ARCADIO oferuje swoje usługi rachunkowe dla przedsiębiorstw z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

ROZUMIEM