Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Finansów z 2015 roku zmieniły się zasady w sprawie wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wprowadzony został w związku z tym nowy wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, jak również nowy sposób uiszczania opłat. Działania te stanowią pierwszy krok w kierunku koncepcji centralizacji i specjalizacji rzeczowej Krajowej Informacji Podatkowej.

Co się zmieniło?

Najważniejszą zmianą jest odejście od modelu właściwości miejscowej i przyjęcie specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Było to podyktowane dotychczasowymi trudnościami, związanymi z wydawaniem interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów upoważnionych do tego typu działań w zakresie wszystkich podatków. Dostrzeżono zagrożenie w postaci niejednolitego sposobu interpretacji. W przypadku podatków PIT, CIT, VAT właściwość miejscowa została podzielona między dyrektorów Izb Skarbowych w Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. W zakresie wydawania interpretacji w przypadku innych podatków odpowiedzialne są Izby Skarbowe w Katowicach i Warszawie.

Zmiany w sprawie właściwości miejscowej organów przyczyniły się także do wprowadzenia innego wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN). Ich celem jest dostosowanie do planowanych zmian w zakresie właściwości organów, które są uprawnione do wydawania interpretacji indywidualnych. Objaśnienia dotyczące ORD-IN pomagają wnioskodawcom w określeniu organu właściwego do wydania interpretacji, przy czym nie będą musieli za każdym razem dokonywać analizy nowych przepisów.

Poważną zmianą w projekcie jest także rezygnacja z obsługi kasowej opłat od wniosków o wydanie interpretacji. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ten krok obserwując małe zainteresowanie tą formą obsługi oraz wysokimi kosztami generowanymi przez utrzymanie kas.

Co oznacza to w praktyce?

Wnioskodawca, który obecnie chciałby uzyskać interpretację indywidualną w zakresie konkretnego podatku, będzie musiał najpierw sprawdzić, czy właściwy dla nich do tej pory dyrektor izby skarbowej wydaje interpretacje w zakresie tego konkretnego podatku, czy też należy skierować wniosek do innego dyrektora izby skarbowej. Ponadto opłaty dokonywane za wydanie interpretacji mogą być wykonywane obecnie tylko przelewem na rachunek bankowy właściwej izby skarbowej.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

ROZUMIEM