logo

Co nowego w ZUS od 2018r.?

Do 31 grudnia 2017 każda osoba opłacająca składki ZUS, powinna otrzymać powiadomienie z indywidualnym 26 cyfrowym numerem konta bankowego.

 

Numer Rachunku Składkowego dostarczony będzie w formie listu poleconego lub drogą elektroniczną, jeśli płatnik posiadał uprzednio konto na platformie PUE ZUS. Przedsiębiorcy dzięki temu od nowego roku będą dokonywali jednej łącznej wpłaty a nie jak dotychczas kilka wpłat na różne rachunki bankowe. Także po stronie ZUS będzie leżało rozdzielenie łącznej kwoty na poszczególne składki

 

Bez aktualnego numeru NRS nie będziemy mogli opłacić składek, a więc jeśli do 31 grudnia 2017 go nie otrzymaliśmy lub otrzymaliśmy, ale dostrzegliśmy w nim błędy powinniśmy niezwłocznie wybrać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub kontaktować przez Centrum Obsługi Telefonicznej.

 

Dedykowane konta bankowe to duże ułatwienie, gdyż nie będziemy musieli już wypełniać ogromu danych (np. NIP, PESEL, imię, nazwisko czy tytuł wpłaty). Dzięki nowelizacji przepisów unikniemy pomyłek w księgowaniu wpłat, zmniejszy się także liczba rachunków, a co za tym idzie zaoszczędzimy czas i pieniądze na operacje związane z przelewem.

 

ZUS ustalił także nowe zasady rozdzielania otrzymanych wpłat od dłużników. Osoby, które dotychczas posiadały jakiekolwiek zaległości nie będą mogły opłacać już bieżących składek. Od stycznia wszystkie nowe wpłaty będą księgowane na poczet najstarszych zadłużeń. Jedynym rozwiązaniem dla zadłużonych płatników, którzy chcą zachować ciągłość ubezpieczeń i prawo do świadczeń będzie możliwość rozłożenia istniejącej zaległości na raty.