logo

Jak zatrzymać w firmie cennego pracownika?

Spadek bezrobocia i większe oczekiwania finansowe zatrudnionych dają się we znaki przedsiębiorcom. Co zaradniejsze firmy podkupują wartościowych pracowników, kusząc ich lepszym wynagrodzeniem i dodatkowymi benefitami. Jak, w takiej sytuacji, zatrzymać cennego pracownika?

Sposób pierwszy: gratyfikacja finansowa
Motywacja ekonomiczna jest jednym z ważniejszych powodów, które wpływają na stan zadowolenia z wykonywanej pracy. W czasach rosnących kosztów życia i korzystnej koniunktury dla specjalistów, pracownicy oczekują wyższego wynagrodzenia za swoją wiedzę i umiejętności. Wyższe pensje są skutecznym sposobem na zatrzymanie cennych pracowników. W sytuacji, gdy firmy nie stać na znaczące podwyżki, dobrym pomysłem może być wdrożenie systemu premii za wypracowane wyniki.

Sposób drugi: udział w ważnych szkoleniach, wsparcie w specjalizacji i zdobywaniu certyfikatów
Wśród atrakcyjnych aspektów, które mogą zachęcić wartościowego pracownika do związania swoich losów zawodowych z naszą firmą, jest możliwość wzięcia udziału w prestiżowych szkoleniach. Często koszty tego typu kursu wiążą się dla uczestnika z bardzo dużym wydatkiem, sięgającym nawet kilku tysięcy złotych. Pracodawca, biorąc te koszty na swoje barki, staje się w oczach pracownika osobą dbającą o rozwój kadry, stwarzającą szerokie perspektywy kształcenia. W firmie o tak proaktywnym podejściu do podwyższania kwalifikacji zatrudnionych osób, pracownik ma przekonanie i pewność, że będzie doskonalić się zawodowo, a jego wartość na rynku pracy z każdym rokiem będzie rosnąć, co przełoży się na jego możliwości finansowe. Jeśli chodzi o wydatki firmowe, dobre biuro rachunkowe pomoże je odpowiednio zaksięgować i rozliczyć, tak aby były jak najkorzystniejsze pod względem optymalizacji podatkowej.

Sposób trzeci: benefity pracownicze
Wśród częściej spotykanych znajduje się prywatna opieka medyczna i karty uprawniające do zajęć w klubach fitness. Niektórzy pracodawcy kuszą również rodzinną, kameralną atmosferą oraz możliwością przeplatania dnia pracy modną rozrywką, na przykład w postaci gry na PlayStation. Szczególnie te ostatnie benefity są atrakcyjne dla młodych specjalistów działających w branży kreatywnej.